Az amerikai Nemzeti Gárda éppen ezen a héten tartott gyakorlatot, amelyen egy 8,4-es erősségű földrengést, illetve az arra adott lehetséges válaszokat szimulálta – írja a Daily Mail cikke.
A szakértők 40 százalékra teszik annak esélyét, hogy a következő 50 évben ilyen erejű rengés fog bekövetkezni,
Robbie Myers, a Missouri biztonsági minisztérium vészhelyzeti koordinátora szerint pedig a természeti katasztrófa esélye évről évre egyre nagyobb lesz.
Az előrejelzések alapján a potenciális földrengés a Missouri állambeli St Louisban és Memphisben fogja a legnagyobb károkat okozni. Myers szerint emberek ezrei halhatnak meg, ha a katasztrófa során a Mississippi folyón átívelő hidak összeomlanak. Emellett a főbb autópályák, valamint az olaj- és gázvezetékek is megrongálódhatnak, ami országos méretű fennakadásokhoz vezethet.
Történelmi feljegyzések szerint 1811 decembere és 1812 februárja között a Új Madrid Szeizmikus Zóna (rövidítve NMSZ) három nagy, 7-es vagy annál nagyobb erősségűnek vélt földrengést váltott ki a régióban.
A következő fél évszázadban ismét jelentős földmozgásokra számítanak a szakemberek, így még időben meg akarják kezdeni a felkészülést.
Az amerikai földtani intézet (USGS) az év elején tette közzé legújabb, a földrengések veszélyességére vonatkozó modelljét, amely szerint az Egyesült Államok területének 75 százaléka számít veszélyeztetettnek. Ezeken a területeken több száz millió amerikai él. A legutóbb 2018-ban frissített modellbe újabb 350 törésvonalat építettek be, így az összesen mintegy 1000 törésvonalat tartalmaz.
A leghírhedtebb a Kalifornián átívelő, mintegy 1300 kilométer hosszú Szent András-törésvonal, de egyre nagyobb figyelem irányul az NMSZ jelentette fenyegetésre. Eric Sandvol, a Missouri Egyetem szakértője a Daily Mailnek elmondta, hogy a tudósoknak alaposabban tanulmányoznia kellene a térség geológiai viszonyait, hogy jobban felkészüljenek egy lehetséges földrengésre.
A mostani gyakorlat során elsősorban a hidak gyors pótlására összpontosítottak, ezek megsemmisülése ugyanis – a rengeteg élet veszélyeztetése mellett – teljesen megbénítaná a közúti közlekedést. Ilyen esetben a légi közlekedésre kell támaszkodni, hogy a segítséget minél hamarabb eljuttassák a katasztrófa sújtotta területekre.
Chris Cramer, a Memphisi Egyetem geofizikusa szerint az Új Madrid közelében kipattanó rengések akár évi 10 milliárd dolláros kárt is okozhatnak az Egyesült Államoknak a megrongálódott épületek és infrastruktúra miatt.
Az USA-ban a földrengésre való felkészülés nagy része eddig Kaliforniára összpontosult, ahol a geológusok szerint már 80 éve esedékes egy nagyobb földmozgás a Szent András-törésvonal miatt. Az Új Madridnál várható földmozgások azonban ennél is rosszabbak lehetnek.
Az Egyesült Államok középső részén, a földkéreg alapkőzetének jellegéből adódóan a földrengések körülbelül hússzor nagyobb területet rázhatnak meg, mint a kaliforniai földrengések”
- írta blogbejegyzésében a Missouri Természeti Erőforrások Minisztériuma.
A földrengéseket lemeztektonikai folyamatok okozzák. A Föld szilárd burka, a néhányszor 10 kilométer vastag kőzetburok nem egységes, hanem darabokra van töredezve, ezek a kőzetlemezek. A kőzetlemezek állandó mozgásban vannak, és időnként elcsúszhatnak egymás mellett. A kőzetlemezek mozgása következtében a kőzetburokban feszültség halmozódik föl. A növekvő feszítőerő bizonyos nagyság elérésekor a kérget hirtelen megrepeszti, eltöri. A hirtelen törés, repedés messzire szétterjedő rezgőmozgással jár, amely a kérget megremegteti. Ez a jelenség a földrengés.
Az Új Madrid-i szeizmikus zóna azonban más, itt ugyanis nem találkoznak kőzetlemezek, ahol a földrengések rendszerint előfordulnak, az egész térség tulajdonképpen egy hatalmas kőzetlemez közepén terül el.
Rejtély tehát, miért tapasztalhatók itt pusztító földrengések. Ennek ellenére a régióban a történelem során számos alkalommal észleltek intenzív földmozgásokat és a modellek szerint hamarosan újabbakra kell készülni.